Go to Top

Naprawa reflektorów samochodowych w praktyce

naprawareflektorow

W Polsce kierowcy są zobowiązani do włączania świateł samochodowych zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim, ponieważ reflektory samochodowe zwiększają widoczność auta na drodze i zapewniają skuteczne oświetlenie drogi. Gdy zatem dojdzie do uszkodzenia reflektora, konieczna jest naprawa lamp. Usługi tego typu wykonują wyspecjalizowane warsztaty samochodowe. Wiele z nich realizuje prace wyłącznie w tym zakresie.

Reflektory samochodowe są narażone na uszkodzenia. To one najczęściej, wraz ze zderzakami, padają najczęstszą „ofiarą” kolizji drogowej. Mimo że nowoczesne lampy są wykonane solidnie i odporne na niewielkie uszkodzenia mechaniczne – nie są w stanie wytrzymać zderzenia z drzewem czy innym pojazdem. Wówczas konieczne jest zlecenie ich naprawy. To jednak nie jedyny przypadek, w którym konieczna jest naprawa reflektorów. Równie częstym problemem jest stopniowe niszczenie się lamp samochodowych, które prowadzi do uszkodzeń. Zobacz, w jaki sposób wyglądają prace naprawcze prowadzone przez specjalistów.

Czy naprawa lamp w ogóle się opłaca?

Mogło by się wydawać, że lampy samochodowe są dość niedrogim elementem. Gdyby tak było, większość kierowców z pewnością nawet by się nie zastanawiało nad tym, co zrobić – po prostu zleciliby w warsztacie wymianę reflektora na nowy. Niemniej jednak, praktyka pokazuje, że to nie tak proste, jakby się mogło wydawać. Zwłaszcza w przypadku nowych reflektorów – tych o nietypowym kształcie, z zaawansowanymi świetlówkami ksenonowymi – koszt zakupu nowej lampy może wynieść nawet ok. 3 tys. złotych! A jeśli dołożyć do tego dodatkowy wydatek na jej wymontowanie i zamontowanie – wydatek staje się bardzo poważny. A jak wyglądają koszty naprawy czy też regeneracji tego elementu? Znacznie korzystniej. Oczywiście, ostateczny wydatek zależy od wielu czynników, takich jak:

  • stopień degeneracji reflektora – inne wydatki będą związane z regeneracją samego odbłyśnika, a inne wówczas, gdy niezbędne będzie również wypolerowanie całego klosza czy wymiana uszkodzonych elementów,
  • typ reflektora – im bardziej niecodzienny, tym więcej pracy czeka specjalistów,
  • koszt zakupu i montażu ewentualnych podzespołów.

Niemniej jednak, wydatek na regenerację to kwota rzędu kilkuset, a nie kilku tysięcy złotych. Rachunek jest zatem bardzo prosty.

Jak przebiega naprawa reflektorów?

Dobra wiadomość dla kierowców jest taka, że fachowców w zakresie reperowania lamp samochodowych przybywa z roku na rok. Zła – że tych z naprawdę wysokiej półki jest nadal całkiem niewielu. Nie ma się jednak czym przejmować, ponieważ cenieni specjaliści w zakresie naprawy reflektorów, np. PVL Polska, przyjmują zlecenia od klientów z całego kraju. Jak to możliwe? Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta: lampę możesz wymontować z auta, starannie zapakować i wysłać do usługobiorcy za pośrednictwem kuriera.

Specjaliści w zakresie napraw reflektorów podejmują się nawet najbardziej skomplikowanych prac. Oznacza to, że nawet jeżeli wydaje Ci się, że lampa w Twoim aucie jest uszkodzona nieodwracalnie, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że jednak uda jej się przywrócić pełną sprawność.

Prace, które wykonują eksperci w zakresie napraw lamp samochodowych, obejmują między innymi działania takie jak:

  • wymienianie brakujących elementów wewnątrz reflektora,
  • spawanie lub klejenie brakujących / wyłamanych uchwytów (do ich uszkodzenia może dojść podczas samodzielnej próby otwarcia lampy samochodowej – lepiej nie próbować tego w domu!),
  • naprawa i regeneracja soczewek – zarówno halogenowych, jak i ksenonowych,
  • spawanie obudowy reflektora oraz uchwytów,
  • szlifowanie kloszy pod soczewkę – przede wszystkim szklanych, choć usługę można również zlecić dla kloszy plastikowych (niemniej jednak wiąże się z tym ryzyko uszkodzenia – dlatego prace są wykonywane dopiero po dokładnych oględzinach klosza i konsultacjach z klientem),
  • polerowanie zewnętrznych powłok kloszy.

Co ważne – specjaliści radzą sobie bez problemu również z nowoczesnymi lampami – także tymi z doświetleniem zakrętów, które są mocowane m.in. w BMW oraz Mercedesach.

Odbłyśnik i jego rola

Jednym z najważniejszych elementów reflektora samochodowego jest jego odbłyśnik. To właśnie ten element najczęściej podlega procesowi regeneracji. Dlaczego jest aż tak istotny? Mówiąc najprościej, ponieważ pozwala skierować strumień światła z reflektora dokładnie tam, gdzie zaplanował to inżynier-konstruktor pojazdu. Gdy powłoka lakieru na tym elemencie ulegnie uszkodzeniu, może dojść do niewłaściwego rozproszenia światła, a co za tym idzie – do pogorszenia widoczności na drodze (tak dla kierującej nim osoby, jak i dla innych użytkowników drogi, którzy mogą być oślepieni). Dlatego też w trakcie prac naprawczych specjaliści wykonują również oględziny odbłyśnika i w razie potrzeby – poddają go renowacji. Warto też podkreślić, że zmiana ustawienia odbłyśnika jest niezbędna wówczas, gdy chce się przystosować do jazdy na drogach na terenie UE samochód sprowadzany z Wielkiej Brytanii. Również taką usługę można jednak zlecić specjalistom od napraw reflektorów.

Sprawne światła samochodowe to absolutna podstawa bezpiecznej i komfortowej jazdy. Zadbaj zatem o reflektory w swoich pojazdach – w razie potrzeby zleć ich regenerację lub naprawę i ciesz się doskonałą widocznością na drodze nawet w trudnych warunkach.