Go to Top

Reflektory samochodowe – co warto o nich wiedzieć?

Choć wydawać by się mogło, że reflektory samochodowe nie są najważniejszym elementem, który decyduje o bezpieczeństwie i komforcie jazdy – w rzeczywistości pełnią one bardzo ważną rolę. Od tego, czy pracują niezawodnie i emitują wiązkę światła o odpowiednich parametrach, zależy dobra widoczność na drodze. Chodzi zarówno to, co Ty jako kierowca widzisz przed sobą, jak i o to, jak Twój samochód widzą inni użytkownicy ruchu drogowego. Właśnie dlatego warto zadbać o ich dobry stan techniczny.

reflektory samochodowe

Na co należy zwrócić uwagę, oceniając stan reflektorów samochodowych? W jaki sposób przebiegają ich naprawy oraz regeneracja? Jak różnią się przepisy dotyczące reflektorów w Europie i w USA? Spójrzmy na ten element pojazdu nieco bliżej.

Sprawne reflektory samochodowe to podstawa Twojego bezpieczeństwa na drodze

Czy sprawne reflektory samochodowe to po prostu takie, które dobrze świecą? Rzeczywiście, sprawność żarówek, które są w nich umieszczone to kwestia kluczowa. Wbrew pozorom jednak, na ich właściwe funkcjonowanie ma wpływ również wiele innych czynników. Psują się przede wszystkim odbłyśniki – i to zarówno w reflektorach ksenonowych, jak i halogenowych. Ponadto problemy mogą sprawiać mechanizmy poziomowania i skręcania soczewek.

Możesz się zastanawiać, z czego wynikają te problemy i – co ciekawsze – dlaczego dotyczą one głównie młodszych samochodów? Wynika to przede wszystkim z faktu, iż w modelach aut produkowanych obecnie stosuje się zupełnie inne oświetlenie niż przed kilkunastu laty. I choć z jednej strony jego wiązka jest lepiej dostosowana do specyfiki warunków panujących na drodze, z drugiej – elementy konstrukcyjne reflektorów stają się bardziej podatne na uszkodzenia.

Pierwszym etapem procesu regeneracji reflektora jest najczęściej starcie się błyszczącej powłoki z odbłyśnika. To ten element reflektora odpowiada za odpowiednie rozprowadzenie światła i jego dodatkowe odbicie z zastosowanej żarówki. Kiedy przestaje on działać, pojawiają się kolejne komplikacje:

  • zaczyna się topić plastik, z którego jest wykonany odbłyśnik (te wykonane z tworzywa sztucznego są stosowane w większości współcześnie produkowanych reflektorów),
  • na kolejnym etapie uszkodzeniu ulegają kostki oraz kable.

W efekcie reflektor przestaje pracować tak, jak powinien, a jazda samochodem z niesprawnym elementem staje się problematyczna.

Inne usterki, które są związane z reflektorami to m.in.:

  • ich uszkodzenie w wyniku kolizji drogowej – która powoduje np. rozbicie reflektora czy też poważne zarysowanie jego obudowy,
  • zniszczenie się soczewki ksenonowej lub halogenowej.

Naprawiać czy wymieniać na nowe?

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że wymiana detalu takiego jak reflektor samochodowy na nowy nie pociąga za sobą dużych kosztów. Jest też o wiele prostsza niż samodzielne wykonanie naprawy elementu – zwłaszcza że otwarcie reflektora przez osobę, która nie ma odpowiedniej wiedzy i doświadczenia jest sporym wyzwaniem. Gdy jednak przyjrzymy się bliżej kosztom, okaże się, że… zakup nowej lampy może być nawet wydatkiem rzędu 1,5-3 tys. zł! I to między innymi dlatego kierowcy decydują się raczej na regenerację lub naprawę reflektora samochodowego, a nie na jego wymianę.

Ponadto, regeneracja reflektorów:

  • daje pewność, że lampa samochodowa będzie idealnie pasowała do pojazdu, a jej ponowny montaż nie przysporzy żadnych problemów,
  • pozwala zoptymalizować koszty wykonania usługi, a także czas realizacji – specjalistyczne firmy działające tej branży, takie jak PVL Polska, przeprowadzają regenerację najczęściej w ciągu 2 dni roboczych od przyjęcia zlecenia.

Reflektory samochodowe – jak przebiegają prace regeneracyjne i naprawcze?

Samodzielne otworzenie reflektora samochodowego jest sporym wyzwaniem – zwłaszcza, gdy mowa o lampach stosowanych w nowych modelach pojazdów. W czym tkwi problem? W tym, że producenci samochodów dokładają starań, aby ich demontaż stanowił wyzwanie. O ile wyjęcie samego reflektora jest stosunkowo proste, o tyle pójście o krok dalej może się skończyć poważnym uszkodzeniem konstrukcji. Ukryte zatrzaski i spinki łatwo wyłamać, tym samym zwiększając koszt naprawy. Dlatego lepiej pozostawić wykonanie tego zadania specjalistom.

Firmy, które wykonują regenerację reflektorów, obsługują najczęściej klientów z całego kraju. Jak to możliwe? Mówiąc najprościej – reflektor po prostu wysyła się do nich przesyłką kurierską w całości, a po kilku dniach odbiera się go (tą samą drogą) w stanie idealnym.

Sam przebieg prac związanych z naprawą i regeneracją reflektorów może być różny. Wszystko bowiem zależy od stanu, w jakim lampa trafia do warsztatu. Najczęściej jednak prace uwzględniają m.in.:

  • wymianę brakujących elementów,
  • naprawę / wymianę soczewek – z dopasowaniem do typu konstrukcji reflektora,
  • polerowanie zewnętrznych powłok kloszy,
  • regenerację odbłyśnika – od odtłuszczenia i zdarcia starej warstwy lakieru, po nałożenie nowej (w procesie metalizacji próżniowej) i zabezpieczenie jej.

Usługą, która równie często jest wykonywana przez warsztaty specjalizujące się w reflektorach samochodowych, są przeróbki reflektorów z pojazdów brytyjskich lub amerykańskich – tak, aby były dostosowane do wymogów panujących na terenie Unii Europejskiej.

Koszt naprawy, regeneracji czy przeróbki reflektora samochodowego jest znacznie niższy niż inwestycja w nową lampę. Dlatego klientów, którzy decydują się na korzystanie z tego typu usług przybywa z roku na rok. Warto się zatem przyjrzeć tym rozwiązaniom i w razie potrzeby – zdemontować reflektor i wysłać go pod właściwy adres.